POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej (CeKA): ogłoszono przetarg na jego utworzenie

W tym miejscu ma powstać Centrum Kultury Alternatywnej fot.: em

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Jeśli znajdzie się wykonawca, to jeszcze w tym roku ruszy przebudowa starej sali gimnastycznej przy zespole szkół ponadgimnazjalnych nr 1 w Środzie Śląskiej.

Historia CeKA rozpoczęła się w 2015 roku, kiedy zarząd powiatu średzkiego ogłosił konkurs na wykorzystanie starej sali. Wpłynęło osiem propozycji, z których ostatecznie wybrano tę autorstwa średzkiego oddziału NSZZ Solidarność - utworzenie Centrum Kultury Alternatywnej. Na tej podstawie powstała dokumentacja koncepcyjna oraz program funkcjonalno-użytkowy, a następnie projekt.

Studio nagrań, pracownia komputerowa i kawiarnia

W ramach zadania przeprowadzona zostanie modernizacja sali sportowej, która zostanie wyposażona w system składanych siedzeń, scenę, nagłośnienie, oświetlenie, a także akustyczne tynki i strop. Rozbudowana zostanie również przybudówka. - Obejmie ona poszerzenie budynku oraz nadbudowę piętra, co pozwoli ulokować na parterze kawiarnię z salą wystawową, pracownię komputerową, szatnię, pomieszczenia sanitarne oraz magazyn. Na piętrze zaplanowano pracownie: grafiki, rękodzieła, rzeźbiarsko-garncarską, malarską a także salę prób i studio nagrań dla zespołów muzycznych. Jedno z pomieszczeń zostanie przeznaczone na studio radia/telewizji internetowej - informują pracownicy starostwa. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Zarządcą nowego obiektu będzie Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej.

Będzie drożej

Wstępnie zakładano, że wartość projektu wyniesie około 5 mln złotych. Powiat otrzymał na to zadanie dofinansowanie najpierw w wysokości 4 mln, a potem dodatkowo jeszcze uzyskał 400 tys. - Jednak od chwili przygotowania kosztorysu do dziś minęło sporo czasu i musieliśmy zaktualizować wycenę. Przewiduje się, że inwestycja pochłonie około 7 mln złotych - informuje Sebastian Burdzy, starosta powiatu. 

Zmiany w budżecie wprowadzono większością głosów w trakcie lipcowej, nadzwyczajnej sesji rady powiatu. Nie wszyscy jednak byli "za". Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Mariusza Wojewódki, który optował przeciwko podwyżce. Niestety - jak nas poinformował - nasza redakcja nie uzyska od niego odpowiedzi na żadne pytania.

- W trakcie sesji radni mówili o innych inwestycjach, na które pieniądze według nich w pierwszej kolejności należałoby przeznaczyć. Mowa była przede wszystkim o drogach, ale chciałbym podkreślić, że powiat to nie tylko drogi, ale też oświata. Budujemy obiekt, z którego korzystać będą przede wszystkim uczniowie. Do ich dyspozycji będą sale, aula, ale też nowoczesny sprzęt. Niewykluczone, że z biegiem czasu odbywać się tam będą zajęcia szkolne. Natomiast wieczorami centrum będzie dostępne dla wszystkich mieszkańców powiatu. Oczywiście drogi są ważne, ale sukcesywnie je remontujemy, budujemy chodniki, ścieżki rowerowe. Działania powiatu są wielopłaszczyznowe - komentuje starosta.   

Przetarg na utworzenie centrum został ogłoszony 25 lipca. Obejmuje swym zakresem przygotowanie projektu budowlanego i na jego podstawie budowę obiektu. Pierwsi użytkownicy mieliby przekroczyć próg gotowego centrum pod koniec przyszłego roku. Oferty można składać do 10 sierpnia w siedzibie starostwa.

em

REKLAMA